| LanguageMaster a întrebat:

Banii pe care un avocat stagiar îi primește de la maestru sunt considerați salariu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt salariu, in baza contractului incheiat cu acesta, conform Statutului profesiei de avocat, citez:
"ART. 295
Pentru a fi înscris în Tabloul avocaţilor stagiari cu drept de exercitare a profesiei, avocatul stagiar va înregistra la barou un contract de colaborare profesională sau un contract de salarizare în interiorul profesiei, care va cuprinde clauze obligatorii privind formarea profesională iniţială, încheiat cu o formă de exercitare a profesiei, sub îndrumarea unui avocat care îndeplineşte condiţiile prevăzute de art. 19 din Lege.

ART. 296
(1) Contractul va menţiona obligaţia de a se asigura avocatului stagiar venitul minim garantat pe economia naţională, distinct de veniturile ocazionale ale avocatului stagiar asigurate din asistenţa judiciară pentru care a fost desemnat de serviciul de asistenţă judiciară al baroului."