| Dmonik a întrebat:

Bine v-am regăsit!
Va supun atenției un caz:
Un absolvent de liceu a dat examen la UMF, dar nu a obținut punctaj pentru taxa. A retras dosarul și a dat examen de admitere la Chimie la Politehnica, unde a intrat la buget.
Intre timp, locurile de la UMF s-au suplimentat și acum se afla în situația de a se întoarce la UMF(la taxa).
Întrebarea este: dacă retrage dosarul de la Chimie, aceștia vor impune plătirea vreunei taxe, dacă anul universitar nu a inceput? (Repet: a ocupat un loc bugetat!)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a inceput anul universitar nu este obligat sa plateasca. Si locul lui va fi repartizat primului care nu a prins loc bugetat.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine ca, in primul rand, sa se intereseze la UMF si sa vada daca sigur a intrat.
Daca a intrat atunci poate sa-si retraga dosarul de la chimie, inainte de inceperea anului universitar si nu va trebui sa plateasca nimic.

| Dmonik explică (pentru Ioandelasal):

Da, a intrat, intrebarea era doar daca, prin lege, este obligat sa plateasca pentru faptul ca a ocupat un loc bugetat, care putea fi al atui candidat, care poate chiar si-l dorea!
Multumesc pentru raspuns! happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dmonik):

Daca nu a inceput anul universitar nu este obligat sa plateasca. Si locul lui va fi repartizat primului care nu a prins loc bugetat.

| gabicoo a răspuns:

Teoretic nu e nici o problema. Dar până la urma practica te omoară.
laughing
Totusi. De ce renunti la un loc bugetat pentru unul cu taxa?
Crezi ca la UMF te asteapta câinii cu covrigi in coada?
sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu văđ pentru ce, mai ales că erai la buget.

| Lucian4 a răspuns:

Eu vad altceva in cazul asta.
1. chiar daca s-au suplimentat locurile la UMF, din moment ce a dat examen si NU a obtinut punctaj nici pentru taxa, de ce sa se intoarca il primesc fara punctaj? sau punctajul pentru cei de la taxa a scazut ca urmare a suplimentarii locurilor?
2. are multi bani de dat, el vrea la taxa desi a intrat la buget (chimie)

| Dmonik explică (pentru Lucian4):

Punctajul a scazut, da! Si asta doreste sa faca!
Multumesc.

| Lucian4 a răspuns (pentru Dmonik):

Bun. sa se duca la umf

| Afurisenia a răspuns:

La Tg. Mures cineva s-a retras desi intrase, dar considera taxele prea mari. Dupa o saptamana s-a razgandit si a vrut sa se reinscrie. Dosarul nu i-a mai fost primit.
Mai bine intreaba la UMF, inainte de a renunta la locul deja ocupat. Sa nu ramai fara nici unul.