| anonim_4396 a întrebat:

Buletimul meu expira si m-am programat la evidenta populatiei pentru a depune cerere pentru a mi se elibera altul Ce documente trebuie sa duc in original si copie? Chiar nu inteleg de pe site. In afara de certificatul de nastere si buletinul actual, ce mai trebuie? Inca stau cu parintii, cum fac dovada domiciliului? Multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi cu unul din proprietarii casei care trebuie sa aiba la el buletin de identitate si actul de proprietate

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Declaratie tip de primire in spatiu, in cazul in care imobilul nu este proprietate personala, semnata de proprietarul imobilului, in fata lucratorului de la ghiseul Serviciului de Evidenta a Populatiei, iar in cazul persoanelor din mediul rural, in fata sefului de post din comuna; in cazurile cand persoana nu se poate deplasa de la domiciliu, se intocmeste o declaratie notariala. Parintele respectiv poate avea asupra lui Cartea de Identitate (Apropo! Nu se mai fac Buletine) si poate avea un extras din Cartea Funciara din care sa rezulte ca este proprietar.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Actele necesare sunt :

a) cererea tip pentru eliberarea actului de identitate care se completeaza olograf, cu exceptia rubricii destinate semnaturii; O POTI DESCARCA DE PE INTERNET SI PRINTA FATA/VERSO PE O SINGURA FOAIE A4 SAU O POTI COMPLETA ACOLO PE LOC
b) actul de identitate si cartea de alegator (daca este cazul); DECI DOAR CI VECHE IN CAZUL TAU
c) certificatul de nastere, original si copie;
d) certificatul de casatorie, in cazul persoanelor casatorite sau al sotului supravietuitor, original si copie; NU E CAZUL TAU
e) hotararea de divort definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie; NU E CAZUL TAU
f) certificatele de nastere ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani, dupa caz, original si copie; NU E CAZUL TAU
g) documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original si copie; declaratia de primire in spatiu a gazduitorului, poate fi data in fata lucratorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, a politistului de siguranta publica sau a notarului public; DECI ACTUL CASEI IN ORIGINAL SI COPIE + UNUL DIN PROPRIETARI SA VINA CU TINE LA DEPUNEREA ACTELOR
h) chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate ( 7 lei )