| sweetys a întrebat:

Buna!
1. Ce valabilitate are viza de flotant? Am citit un articol din 2018 si specifica ca un an. In rest, ce am citit mai nou nu da detalii despre valabilitate.
2. Daca imi fac viza si ma inscriu la niste cursuri care dureaza mai mult de un an sau un an, iar inscrierea la examen se face in baza vizei, si mie imi expira in perioada aia, o pot reînnoi fara sa ma afecreze in vreun fel?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pana la un an si o poti reinnoi de cate ori vrei. Nu-ti afecteaza cu nimic cursurile.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

"Menţiunea de stabilire a reşedinţei se acordă pentru perioada solicitată, dar nu mai mare de un an, şi are valabilitate pe timpul cât persoana locuieşte în mod efectiv la adresa declarată ca reşedinţă. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita înscrierea unei noi menţiuni de stabilire a reşedinţei."
Evident, cu aceleasi acte si cu proprietarul.
https://lege5.ro/......resedintei