| pci27 a întrebat:

Bun găsit!

În curând expiră perioada de valabilitate a cărții de identitate.Cât durează până se eliberează noul buletin? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Buletinele se elibereaza in maxim doua saptamani(14-15 zile), dar sa depui actele necesare si completezi formularele la timp!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de localitate. Sotia mea l-a primit in 6 zile lucratoare. Oricum trebuie sa-l duci cu 14 zile inainte la schimbare altfel risti amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre 10-14 zile

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Conform dispozitiilor art. 13 alin. (7) din O.U.G. nr. 97/2005, termenul de soluionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate este pâna la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către seful serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Perioada "medie" este de 10-15 zile LUCRĂTOARE :)

Vezi documentele necesare la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html

Toate cele bune.

| Ruxandra15 a răspuns:

Vara asta mi l-am refacut(mi-a fost furat odata cu portofelul) si a durat 3 saptamani.Alte prietene care si-au facut buletinul dar nu vara a durat o saptamana.Mi sa zis ca cel mai mult dureaza o luna dar se elibereaza cu o saptamana inainte

| KilluaZoldyck a răspuns:

2 saptamani