| GabrielCio a întrebat:

Bună

Aș dori să știu ce sancțiuni se pot aplica în cazul în care te oprește politia pentru ca circuli cu mașina cu o persoana pe capota.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, fapta este contraventie si se pedepseste cu amenda de la 540 lei la 720 lei.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cine era persoana.
Daca este politistul care dirija traficul, sau un pieton care nu s-a asigurat pe trecere.

| DataSoft a răspuns:

Iti cam i-a premisul. happy
dar tu ai minte sa te urci pe capota sau sa conduci cu unul pe capota? fara misto?