| OpieSamcro a întrebat:

Salut, ce sanctiuni se aplica in cazul in care elevul isi trece note singur in catalog ( fraudulos )? as dori o lege ceva, un alineat, deoarece nu ma prea ajuta o simpla parere. Multam! Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie fals material in acte publice si este infractiune, daca este minor peste 14 ani se poate lua impotriva lui o masura educativa neprivativa de libertate si poate fi sanctionat disciplinar.
Daca este major poate fi sanctionat penal cu inchisoare, conform Codului penal, citez:
"ART.320. Falsul material în înscrisuri oficiale
  (1) Falsificarea unui înscris oficial, prin contrafacerea scrierii ori a subscrierii sau prin alterarea lui în orice mod, de natură să producă consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Falsul prevăzut în alin. (1), săvârşit de un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Sunt asimilate înscrisurilor oficiale biletele, tichetele sau orice alte imprimate producătoare de consecinţe juridice.
(4) Tentativa se pedepseşte."

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Nu există o lege, dar există un regulament școlar și un consiliu profesoral care poate decide ce măsuri disciplinare se vor lua.
Cea mai drastică măsură posibilă este exmatricularea.