| Smili25 a întrebat:

acum 3 sau 4 ani, am facut un contrat cu cei de la Romtelecom, si am platit o vreme dupa care nu am mai platit. Acum cateva zile mi-a ajuns un plic in care spunea ca ma va da in judecata. Ceea ce vreau sa aflu este : poate sa imi faca ceva daca nu am nici o sursa de venit si nici un bun pe numele meu? Mentionez ca trebuie sa platesc 1700 lei noi. Ar trebui sa o iau in serios? Se poate ajunge la inchisoare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa obtina o hotarare de obligare la plata si o sa incerce executarea silita prin poprire pe salariu sau pe conturile din banca ori prin vanzarea unor bunuri mobile. Daca n-ai nimic nu o sa obtina ceva din executarea silita si altceva n-au ce sa faca.

| KeporLove a răspuns:

Pai o sa te bage la executare silita, dar daca ai zis ca nu ai nici un bun pe numele tau nu prea are ce sa iti faca. Daca ai o sursa de venit (salariu, alocatie, pensie) o sa tio retina atata timp cat se achita acea suma. Doar daca procesu este castigat.
P.S Nu sunt in domeniu, dar din cunostintele mele cam asa ar veni vezi ce iti vor spune si alti vorbeste cu un avocat

| Aamerican a răspuns:

Prietene,si mie mi s-a intamplat cu rds rcs, nu conteaza venitul atata timp cat nu l-ai folosit nu pot sa-ti faca nimic eu aveam de platit 1.000 lei

| MrRazvan8 a răspuns:

Stai chill ca nu au ce sa iti facawinking ideea este ca nu vei mai incheia cu romtelecom contract pe numele tau de acum inainte. Asta stiu de la un prieten care le-a dat teapa si el! Salut si stai calm!winking