| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Acum cateva luni, tatal meu a făcut un dosar pentru acea indemnizație pentru copiii veteranilor. In livretul militar, bunicul datează cu 1 an si 2 luni de lagăr. Menționez că dosarul tatei a fost aprobat si urmeaza sa primească banii.
Stiti cumva cam cati bani poate primi pe luna?
Mai este cineva in aceasta situatie?

7 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Buna, este vorba despre detinutii politici? Aici este un grup dedicat indemnizatiei de urmas.
https://m.facebook.com/groups/1452046591630257/

| Depoka a răspuns (pentru Werrich):

Multumesc! Bunicul a fost reținut ca prizonier de partea sovietică între 44 și 45. El a stat mai mult, dar din păcate in livret doar aceste date le deține.

| Werrich a răspuns (pentru Depoka):

Cu placere, daca aveti intrebari puteti apela si la Fundatia Ogoranu, se ocupa de indemnizatiile urmasilor: https://ogoranu.ro/contact/

| Sophieka a răspuns:

Cunosc pe cineva apropiat care va primii incepand de luna aceasta pentru toata viata sa, suma de 1400 lei aproximativ. Este fiul unui veteran care a fost inchis in Rusia timp de 4 ani de zile.

Tatal tau cred ca stie ce suma va primii, dar poate nu doreste sa aflii tu.

| Depoka a răspuns (pentru Sophieka):

Nu, nu stie. Eu gestionez totul, iar banii vor intra pe cardul meu. Nu ascundem banii unul de celălalt.

| Sophieka a răspuns (pentru Depoka):

Am inteles. E minunat ca nu va ascundeti unul de celalalt.

Deci cunostinta mea primeste suma de putin peste 1400 de lei. 1400 si vreo doua zeci si sapte de lei ceva de genul

Nu pot spune ca aceeasi suma o primeste toata lumea pentru ca nu detin aceasta informatie.

| Depoka a răspuns (pentru Sophieka):

Da, da. Suma depinde si de anii petrecuți ca prizonier. Oricum luna viitoare vom afla, doar ca eram curioși laughing. Mai ales tata. Multumesc.