| Alecs19 a întrebat:

Am 17 ani și vreau să conduc un scuter, vreau să-mi spuneți ce acte trebuie să am și dacă am voie să-l conduc fără vreun permis ( motorul scuterului nu depășește 50 cm ).

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o scoala de conducere si sa sustii testele teoretic si practic (conducerea in poligon) pentru categoria AM.

| mgtow a răspuns:

Poti fara permis la tara, cu cat. AM care se face la 16 ani pe drumurile publice si sa aiba capacitate sub 35 kw. Pe langa aia trebuie asigurarea facuta si atat, buletin.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Raspuns total gresit si contradictoriu, spui "fara permis" si apoi de categoria AM. Ca si autovehicul, scuterul de pana la 50 cmc, se incadreaza la categoria "moped" iar permisul de conducere necesar este de categoria AM.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu ai inteles bine, la tara poate merge fara permis pentru ca nu merge politia pe coclauri sa traga masini pe dreapta, si specific de categoria AM spunand scurt cat. ca e nevoie sa o aiba daca merge pe drumuri publice.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

In mod legal nu poate circula fara permis pe nici un drum public, asa ca nici la tara.
Sa nu incurajam ilegalitatile.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mi sa oferit un post de munca cu contract mercantil nu stiu cum se zice in tara, angajatul lucreaza ca si cum ar fi pe cont propriu fiind obligat sa isi plateasca taxa la stat pe luna si la administratia publica alta taxa (asa e la spanioli) apoi sa fac un act cu ce bani mi-a iesit, etc. Fiind o metoda de a incuraja lumea la munca nu se cotizeaza la pensie si nici nu are concediu, si firma sa nu plateasca nimic, nu am acceptat pentru ca pot fi probleme in caz ca nu ies cu banii la luna si nu pot plati asigurarea sociala as avea de furca am facut bine oare? Era o firma de anunturi publicitare sa bag in posta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiu legislatia spaniola dar se pare ca este similar cu conventiile civile de la noi.
Ai facut bine doar daca ai in perspectiva un loc de munca cu salariu, altfel nu. Cred ca si acolo se poate incheia contract de asigurare pe o suma modica, cum este la noi la nivelul salariului minim.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sau incapatanat si astia o tin pe-a lor ca sa profite de oameni.

| JohnnyBi a răspuns:

Ia scuterul si du-te tare. cand faci puscarie si iti patezi cazierul cu mare dosar penal pentru conducerea unui vehicul fara permis si esti fetita altora in puscarie sa te gandesti ca ai vrut fara vreun permis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permis AM

| vreauraspuns123 a răspuns:

Nu ai nevoie de permis : Dar trebuie sa ai 18 ani... in cazul de motorul are peste 100 cm Cub trebuie sa ai permis happy funda?

| JohnnyBi a răspuns (pentru vreauraspuns123):

Esti pe langa. ce funda mai vrei?