| alex癌 a întrebat:

Am permis de categoria B, pot sa conduc scuter A1?
Daca nu pot, spuneti ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce in mod legal, fapta este infractiune, prevazuta si pedepsita de art.87, alin.2 din OUG 195/2002, citez:
"(2)Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv... se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."
Va trebui sa faci scoala de conducere pentru acesta si sa sustii examenele teoretic si practic pentru subcategoria A1. Numai bine!

5 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Cu permisul categoria B poţi conduce doar scutere/mopede care au 49 cmc, adică această categorie înlocuieşte atestatul de legislaţie rutieră pe care nu mai trebuie să-l faci... În categoria A1 se încadrează scuterele între 50 cmc şi 125 cmc, iar pentru asta trebuie să faci categoria A1.
Aici ai informaţii despre această categorie: http://www.autogeneral.ro/catA1.htm

| visatorul78 a răspuns:

Nu poti conduce acel scuter fara permis de categorie corespunzatoare.

| RammsteinHH a răspuns:

Pai trebuie sa dai si A la scoala de soferi.

| AlexandraStf a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin A1, daca e vorba de moped/mobra, da poti conduce fiindca pentru acestea este suficient sa ai cursurile de legislatie rutiera pe care le-ai urmat atunci cand ai obtinut categoria B si in urma carora ai primit o diploma de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera care trebuie sa dureze 5 saptamani ( daca nu ai aceasta diploma mergi la scoala de soferi unde ai urmat cursurile si o ceri, sunt obligati sa iti dea )- daca e vb de un motor mai mare de 49 cum spunea si @angel74dm va trebui sa faci scoala pentru categoria A