| Horoba_Ionela_2001 a întrebat:

Am 17 ani si am pensie de urmaș de pe urma tatălui, de câteva luni. Daca ma angajez, pierd pensia de urmas?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierzi pensia de urmas daca te angajezi, dar numai daca nu mai urmezi studii, indiferent decare, respectiv liceale, profesionale, postliceale sau facultatea. Daca urmezi studii poti pastra pensia si sa o cumulezi cu salariul.
In acest sens sunt prevederile legii pensiilor, nr.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 118.(1)În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi dependente, aşa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
„ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"