| rororef a întrebat:

daca te angajezi ti se ia pensia de urmas?
am 17 ani si iau pensie de urmas dupa tatal meu, as vrea sa ma angajez dar am inteles ca mi se ia pensia sad asa este? nu confundati cu bursa sociala pe care o iau de la liceu.
funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te angajezi nu mai primesti pensia de urmas.
Conform L.263/2010, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

| cornelmircea1980 a răspuns:

Da la 18 ani nu mai pensie de urmas