| Adrian99305 a întrebat:

Am 18 ani si doresc sa ma angajez dar am pensie de urmas dupa tatal meu. Daca ma angajez o sa mi se taie pensia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca urmezi studii nu o sa inceteze plata pensiei chiar daca lucrezi, poti face cumulul pensiei cu salariul, conform L.263/ 2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
 „ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.pensiata.ro/pensii-publice/pensia-de-urmas-2017/
Uita-te la Memo de la art. 93. chiar daca lucrezi dar faci dovada ca-ti continui studiile poti pastra pensia. Daca nu, asta e!