| Tiutsa a întrebat:

Am 17 ani si locuiesc la moment in Cehia si as vrea vacanta aceasta de vara sa plec in Moldova cu o alta persoana, adica mama mea sa faca procura ca imi permite, dar intrebarea mea este. (O sa pot trece punctele vamale daca parintii mei sunt divortati si imi va face procura doar mama?) Va rog mult! vreau un raspuns. Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, art.30, lit.d), daca parintii sunt divortati si ai fost incredintata mamei este destul ca numai ea sa dea o declaratie pe proprie raspundere(nu procura), autentificata de Ambasada Romaniei in Cehia(daca si mama locuieste acolo) ori de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, citez:
"ART.30.(1) Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de
destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv." Numai bine!

| Incarcare a răspuns:

Nu! Trebuie ambii parinti.

| scump3tea a răspuns:

Nu,eu sint din Moldova.Dar am stat 2 ani in Italia.Deci nu trebuie numaidecit semnatura tatalui.Asta ar fi ca si permisiunea lui pentru a putea veni in Moldova. Sper ca te-am ajutat.Si sper ca tatal tau sa fie gasit de tine,si sa accepte.Spre deosebire de al meu, a trebuit mult timp sa il conving sa faca semnatura. Vreau si eu sa imi vad bunicii din Moldova, dar cu tat doi ani nu a fost posibil. Funda?