| AlexAlexutzu2002 a întrebat:

Părinții mei sunt divorțați și locuiesc împreună cu tatal meu.
Dacă vreau sa plec din România către Danemarca îmi va trebui procura ceva de la mama?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor ai nevoie de declaratie (nu procura) notariala autentica si de la mama ta, prin care isi da acordul sa pleci in
Danemarca si indica acelasi insotitor major ca si tatal tau. Daca pleci cu tatal atunci acesta iti va fi insotitorul major indicat de mama ta si atunci nu mai este nevoie si de declaratia tatalui.

| AlexAlexutzu2002 explică (pentru Ioandelasal):

Ah... Scuze nu m-am exprimat bine. Eu o sa fiu cu tata-l meu în drum spre Danemarca. deci mai e nevoie de declarația aia de la mama? Părinți asa cum am spus sunt despărțiți prin hotărâre judecătorească

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexAlexutzu2002):

In acest caz este nevoie doar de declaratia mamei.

| Alicezzz a răspuns:

Daca esti minor da ai nevoie de o declaratie de la mama ta cum ca este de acord sa parasesti tara.