| Cristinutzaa2806 a întrebat:

Buna,am 18 ani si prietenul meu 17, cand am fost minora,am intretinut relatii intime,dar acuma ca sunt majora nu, in cazul in care s-ar intampla ceva as putea fi acuzata de corupere de minori?
s-au s-ar putea scrie o declaratie prin care el sa zica ca este de acord sa avem relatii intime fara ca eu sa am probleme cu lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul sexual liber consimtit cu un minor se pedepseste doar daca acesta a avut sub 15 ani, conform art.198 Cod penal, citez:
"ART.198.Actul sexual, de orice naturã, cu o persoanã de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi."

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Are peste 15 ani, deci ar fi infractiune doar daca i-ai promis ca te casatoresti cu el si nu te tii de cuvant, dar si asta trebuie probat cu martori.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 8imal a răspuns:

Art. 202. 2
7 Actele cu caracter obscen săvârşite asupra unui minor sau în prezenţa unui minor se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. deci se poate! vezi cum te porti! happy

| bOdYl a răspuns:

Cam da...chiar daca esti fata, poti viola un baiat...si invers.
Partea a-II-a nu este posibil.

| xXxScOrPiOnSxXx a răspuns:

Pai dupa....parerea mea da chiar daca tu esti fata poti viola si tu un baiat...si invers Si in partea a 2 a nu potii pentru ca nu este posibil :* Funda :*