| Pavel_Florin_1997_YEnB a întrebat:

Buna, am 2 ani cu suspendare si nu am reusit sa achit la timp prejudiciul material in valoare de 3600 lei am cu ce sa dovedesc ca nu am avut posibilitate sa platesc eram gravida. As putea face ceva sa nu fac inchisoare sau exista o varianta sa pot mari termenul de plata al prejudiciului?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita amanarea termenului de plata dar nu cred ca o sa-ti fie admisa cererea, daca nu ai fost deja gravida, la data inceperii perioadei de plata.
Spun asta avand in vedere ca este o suma mica, esti si casatorita, dupa cum spune Pavel si aveai timp sa platesti.
Totusi poti incerca, n-ai nimic de pierdut.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum sa faci inchisoare daca ai cu suspendare? Poti face actiune in instanta sa ti se mareasca termenul. Nu cred ca o vor accepta dar merita incercat si sa demonstrezi ca n-ai alte venituri.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Simplu. Ai cu suspendare, dar nu achiti prejudiciul si devine cu executare. Nu s-au intrunit conditiile suspebdarii, caci nu s-a achitat prejudiciul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De cand sunt si barbatii gravizi nea Paule?

| Pavel_Florin_1997_YEnB explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nevasta mea a scris...ea are 2 ani cu suspendare