| Daniela1324656 a întrebat:

Am absolvit liceul si m-am inregistrat la Agentia de Somaj pe data de 11.07. O parte din acte am le-am depus pe 11.07. Mai trebuia sa duc o adeverinta medicala care imi expirase si am dus-o pe 26.08. Pe carnet scrie ca data stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj este 26.08 si ca banii o sa ii iau pe 26.09 (luna asta). Intrebarea mea e: de pe 26.08 o sa iau somajul 6 luni in continuare sau trebuie sa imi vina pe 3 luni de la data inregistrarii 11.07?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia de somaj pentru absolventi este pe o perioada de 6 luni, incepand cu prima luna in care se plateste, asa ca o s-o primesti timp de 6 luni.

| Daniela1324656 explică (pentru Ioandelasal):

Deci din septembrie (ca asta e prima luna in care o sa primesc primii bani 26.09) in continuare 6 luni pana in februarie nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniela1324656):

Da, asa este, o primesti de 6 ori.

| Daniela1324656 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!