| Ctmfresh28 a întrebat:

Buna am aproape 14 ani si as vrea sa stiu daca cand voi face 14 ani voi avea voie sa circul pe drumurile publice cu un atv de 125cc, dar care in acte e trecut ca are 49cc.

multumecs anticipat

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Poti conduce cu subcategoria B1 de la 16 ani ATV-uri mai mari de 49 cmc, sau poti cumpara de la varsta asta un atv Neimatriculabil cu care ai accea doar in off road adica nu pe drumurile publice si acela il poti conduce legal cu o declaratie pe proprie raspundere ca nu vei intra cu el pe drumurile publica si vina in cazul unui incident este in totalitate a ta indiferent de cine este implicat in accident si cine a fost de vina.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate pana la 16 ani. Nevorbind ca deja este o infractiune, respectiv fals in acte publice, ai ma savarsi una, respectiv conducerea fara permis, pentru acesta trebuie sa ai permis de subcategoria B1. Numai bine!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Poti conduce numai la 16 ani si sa ai actele in original. Cele pe `49 a trecut vremea lor pentru ca nu mult dar cat de cat s-au desteptat militienii si iti fac un dosar penal ca si minor si fara permis si fals in acte si asa mai departe, si amenzi, daca ai ghinion iti si suspenda dreptul de a obtine permis de conducere cand vei implinii 18 ani deci nu cred ca merita!

| ombladon a răspuns:

Poti conduce la 16 ani cu atestat, dar te poate prinde, si nu o sa iasa bine...

| rutanklan a răspuns:

Fals in acte? Doamne da sa te prinda politia!