| Ramona_1690 a întrebat:

Am auzit ca s-a introdus o noua lege a educatiei prin care absentele nemotivate se platesc. Este adevarat? La cate absente nemotivate esti amendat? worried Si cat costa o absenta? :d
Funditabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| nobody5568hf a răspuns:

E foarte adevarat ca aceasta lege exista! Nu platesti amenda ci nu ti se va mai da alocatia! Daca lipsesti nu mai primesti alocatie, iar daca ti se va scade nota la purtare nu vei ma primi bursa!
Eu stiu pantru ca la scoala la noi s-a facut careu si s-a vorbit despre asta!
Crede-ma ca ii adevarat ce tiam spus! FUNDA?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Noua lege a educatiei este Legea nr.1/2011 si nu exista o asemenea prevedere. Exista o asemenea sanctiune, care se aplica familiilor care primesc alocatie de sprijin si care se poate reduce, daca elevul provenit din aceasta familie are absente nemotivate. Numai bine!

| Anddrea a răspuns:

Absentele nemotivate conteaza atunci cand primesti bursa. Riscul e ca nu mai primesti daca ai mai mult de 10 absente nemotivate sau chiar mai putine depinde. In rest acestea duc la scaderea mediei la purtare sau alte masuri luate de scoala ta. Se mai spunea ca nu mai primesti alocatie daca ai nu stiu cate absente. Prostii. Sub 200 de absente sa zic nu patesti nimic in afara de ce am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa am inteles si eu. 1 leu absenta am inteles iar amenda la 10 absentehappy funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva asemanator exista si in alte tari din Europa Occidentala, asa ca sper sa se mentina, daca s-a propus.
Da, cred ca varianta oficiala este cea "citata" de ioandelasal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie sa invatam sa ne schimbam si sa devenim onorabili in ceea ce priveste obligatiile fiecaruia din noi la locul de studiu sau la locul de munca!

| bogz a răspuns:

La 10 absente iti taie alocatia pe tot anul si iti face ceva gen dosar penal de care nu mai scapi toata viata

| princess_9789 a răspuns:

O absenta nu costa nimic.stiu ca la 20 de absente nu mai primesti alocatia, iar la mai mult de 20, parintii primesc acasa citatii prin care sunt anuntati sa primeasca amenda.dar nu stiu cat costa. poti intreba in schimb un profesor, care iti poate oferi mai multe detaliihappy

| Bondgirl_7645 a răspuns:

Da,s-a aprobat legea si e ceva de genul: la 20 de absente se scade din alocatie, iar la 40 nu mai iei alocatie(cel putin asa e la noi in scoala). La cat mai putine absente, daca potiwinking

| Madutza20 a răspuns:

Parintii vor fi amendati pentru fiecare absenta nemotivata a copiilor sau vor face munca in folosul comunitatii, daca nu au bani sa plateasca, potrivit noii Legi a Educatiei. Fiecare parinte va semna un acord cu scoala, prin care va fi obligat sa plateasca pentru absentele nemotivate acumulate de copilul sau. Amenda pentru absentele nemotivate va fi 500 si 5.000 de lei, iar cei care nu-si permit sa o plateasca vor fi nevoiti sa faca munca in folosul comunitatii. De asemenea, elevii cu multe absente nemotivate isi pot pierde si bursele.

Ministerul Educatiei spera ca prin aceasta initiativa ii va determina pe parinti sa se implice mai mult in educatia copiilor.

Iata cum arata respectivul articol din Legea Educatiei, in varianta aflata in acest moment in discutie

"Art. 72 (1) Unitatile de invatamant incheie cu parintii, in momentul inmatricularii anteprescolarilor, respectiv prescolarilor sau elevilor, un contract educational, in care sunt inscrise obligatiile reciproce ale partilor. Contractul educational-tip este aprobat prin ordin de ministru si este particularizat, la nivelul fiecarei unitati de invatamant, prin decizia consiliului de administratie.

(2) Parintele sau tutorele legal instituit este obligat sa ia masuri pentru asigurarea frecventei scolare a elevului, pe perioada invatamantului obligatoriu. Nerespectarea acestei prevederi din culpa parintelui sau a tutorelui legal instituit reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 5000 RON sau munca echivalenta in folosul comunitatii, prestata de parinte sau de tutorele legal instituit.
(3) Amenzile sau munca in folosul comunitatii sunt aplicate de primarie, la sesizarea directorului unitatii de invatamant. Banii astfel obtinuti pot fi utilizati exclusiv in folosul
invatamantului preuniversitar."

Ast fundatonguebig grin

| Alle01_1213 a răspuns:

Da este adevarata legea din cate stiu eu...si se scade din alocatie la fiecare 10 absente... cred happy

| LavYxXx a răspuns:

Nu se platesc absentele... la 5 absente nemotivate intr-o luna se taie alocatia (pe luna urmatoare) dar nu se si taxeaza. sper ca te.am ajutat. fundita te roooooghee hee

| tiristu a răspuns:

De costat nu costa nimic pentru ca eu am in jur de 180-190 si nu mi s-a cerut niciun ban!