| gyagia a întrebat:

Buna! am dobândit recent un teren extravilan, suprafața 700m2. exista o procedura anume de vânzare a terenului extravilan sau il pot vinde la orice client interesat? rog seriozitate!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, se aplica dreptul de preempţiune.
Vezi procedura si aici:
https://agrointel.ro/......cole-2020/

| gyagia explică (pentru Ioandelasal):

Bun, si daca nu sunt doritori dintre cei cu dreptul de preempțiune, am dreptul sa il vând oricărui client?

| nathan292 a răspuns:

Da, procedura o poti găsi pe internet. Problema e ca o sa dureze foarte mult sa il vinzi. Eu am vândut tot asa si am vândut greu, cam in 7 luni jumătate.

| gyagia explică (pentru nathan292):

Ati vândut cu un preț stabilit de dvs sau un preț impus?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru gyagia):

Da, dupa ce trece termenul de preemptiune si niciunul din premptori nu vor sa cumpere poti vinde oricui.