| Atsmod a întrebat:

Care este suprafata minima de parcelare a unei suprafete de teren agricol in extravilan? Si ce costuri implica?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o anumita suprafata minima.
Costurile sunt cu schita de parcelare, intocmita de un topograf autorizat, cu actul de parcelare si partaj, facut la un notar public si cu inscrierea in CF, nu este un cost fix.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice suprafață. Dar la ce îți folosește să parcelezi terenul tău agricol? Să vinzi o parcelă? Care este suprafața minimă pe care ți-o cumpără cineva.

| mi25 a răspuns:

Ca sa parcelezi un teren nu-ti trebuie nici un document de la notar. Doar daca vrei sa fie transferat altor persoane prin: mostenire, acte de vanzare sau donatie, aceste lucruri trebuie sa fie facute prin acte autentice, pentru a fi valabile.
Dar sa parcelezi o suprafata fara nici un scop anume este o actiune de aruncare a banilor in vant. Nici la cadastru nu-ti inregistreaza parcelarea, doar daca se schimba destinatia unor parele.

| LiviaIonnescu22 a răspuns:

Terenul agricol este deja teren extravilan, cred ca doresti sa il transformi in teren intravilan?