| Dontaskme2004 a întrebat:

Am facut 18 ani si pe buletin scrie ca mai e valabil pana 17.12. 2019 dar eu stiam ca trebuia schimbat in momentul in care fac 18 ani. Il schimb atunci sau acum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si tu, ca si altii, credeti ca exista carte de identitate de 14 ani, 18 ani, etc, ceea ce nu este adevarat. Cartea de identitate, indiferent cand este obtinuta, este valabila pana la termenul de valabilitate inscris pe ea, in cazul tau pana la 17.12. 2019. Va trebui sa depui actele pentru preschimbare cu cel putin 15 zile inainte de expirare, respectiv pana la 2.12. 2019. Se pot depune si mai repede, respectiv cu cel mult 180 de zile inainte de expirare.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stiai bine. Il schimbi inainte cu 2 saptamani de 17.12. 2019.

| Crackman a răspuns:

Poti si inainte

| Lucian4 a răspuns:

Il schimbi atunci in decembrie. Schimbi actul de identitare sa calatorie atunci cand expira

| EvilMayDie64 a răspuns:

Il schimbi cand expira, oricum nu e ca si cum nu ai putea intra cu el unde ti-l cere acum ca ai 18 ani.