| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am fost deportata din Uk in ziua aterizarii pe aeroport in ianuarie 2019 pe motiv ca nu am loc de munca, venituri ca sa ma pot intretine si nu am destule cunostinte/familie in Uk. Exact asta scrie pe hartii.
M-am intors in Uk prin Dublin apoi Irlanda de nord cu ferry catre uk (nu sunt controale).
In februarie 2020 am plecat din Romania pe aceiasi ruta Irlanda-Anglia dar cand sa iau ferry era passport control si au vazut ca am fost deportata cu un an in urma si iar m-au trimis acasa in ziua urmatoare pe ACELEASI MOTIVE plus ca am incercat sa intru ilegal.
Totusi nu mi s-a dat vreun raspuns ca am interdictie, mi-au spus doar sa incerc mai tarziu sa intru.

Intrebarea mea este : Cum pot verifica daca am interdictie? Cu contract de munca voi intampina iar aceleasi probleme si sa fiu interogata ore in aeroport?
Multumesc!
Ps. Detin toate hartiile care mi s au dat de la deportare. Plus ca am pre settled facut cand eram in Romania dupa deportare si mi l-au aprobat.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ambasada Marii Britanii din Romania si intreaba i pe ei, ei vor verifica situatia ta si i ti vor comunica daca ai interdictie de a mai intra in Anglia, dar pana nu mergi la ambasadă si nu i ti spun cei de acolo din ambasada, nu te mai duce in Anglia ca vei avea probleme, totusi nu inteleg daca ai fost deportata sau expulzată din Anglia pe motiv ca nu ai loc de munca de ce ai insistat si te ai mai dus inca o data? Ce credeai ca daca te au trimis acasa in 2019 in 2020 te vor primii cu flori? Nu te mai duce acolo pana nu clarifici situatia ca ajungi in inchisoare pe motiv ca treci granita fraudulos ilegal daca tu ai interdictie acolo gata, s-a terminat, stai acasa si cautati aici servici.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are absolut niciun sens ce scrii tu.
in 2019 nu aveai nevoie de nicio viza
nici acum nu ai nevoie de nicio viza decat daca vrei sa lucrezi acolo, lucru pe care cei de la vama nu au de unde sa il stie.

Deci banuiesc ca totusi ai fost deportata pe alte motive nicidecum cele scrise de tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă-ți pașaportul pierdut. În următorul pașaport nou nu va mai scrie despre interdicție. Apoi viză de un fel oarecare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, mult succes

| relian a răspuns:

Cum verifrici daca ai interdictie? Ar fi trebuie sa iti puna interdictia pe pasaporet,asta daca ai pasaport.
Daca nu ai avut pasaoprt,ti s-a pus interdictie in sistem,deci pe unde intri si iti controleaza un act,apari imediat si te refuza.
Deportare,suna ca dracu laughing sa fii deportat,aia inseamna ca nu mai ce cauta in veci in tara aia,eu cam asa stiu ca inseamna sa fii deportat,dar poate gresesc.

Esti deportat cand ai avut acte in regula in acea tara,cand ai devenit cetateanu acelei tari si ai facuit o chestie naspa de tot si ai fost prins,asa stiu,atunci esti deportat si nu mai ai ce cauta acolo.

Daca nu ai pasaport,adica nu aveai la momentu cand ai fost cum spui deportata,mergi si tu la ambsada UK sau ce o avea si intrebi acolo.

Din ce ai scris,ca teau prins ca ai intrat sau incercai sa intri ilegal,desi ti s-a mai spus sa nu mai intri,deci stiai ca nu poti intra,situatia ta este clara,nu o sa te mai lase aia sa mai mergi acolo,cel putin citiva ani.

Faptul ca tiau spus sa mai incerci,e asa ca au vrut sa fie draguti cu tine laughing sa nu-ti taie macaroana asa direct.

Daca o sa facoi rost de un contract de munca,aia nu iti va asigura intrarea in UK,ar putea sa te lase sa intri,ar putea sa nu te lasze.
Esti la mina alora,depinde pe cine nimeresti,in ce dispozitie este respectivu,ce mai o fi scrisi in sistem la ei.

Cel mai indiciat sa nu te duci sa cheltui bani si timp,este sa intrebi in RO la ambsada lor,ori consulat ce or avea. Spui,ca ai contract, povestesti ce ai spus si pe aici, aia pot sa iti dea un raspuns.

Pe aici nu poate nimeni sa iti dea un raspuns clar, nu noi hotarim daca sa te lasam sau nu sa intri in UK.

Dar ca idee ce cauti tu in UK? De ce nu vii in SUA laughing dai la jalea pe aia, undes numa indieni si arabi si toate natiile si unde esti vazut fctie de tara de unde provii.
Ce scoala ai, zii asa cateva info daca poti sa iti zic ce sa faci. Poti lasa mesaj privat daca e.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Pai ce anume cauti i uk daca nu ai loc de munca, familie etc?
Suna dubios ce spui tu, daca ai toate actete oky nu vad pentru ce anume te-ar deporta.