| Kevy98 a întrebat:

Buna, am fost oprit de poliție azi fiind duminica eu nu am stiut ca am TIP expirat de vineri. Ei mi-au dat amenda pentru ca era expirat, chiar am gresit asa de tare fiindca a expirat vineri și sâmbătă și duminică nu se poate face si am circulat cu masina? Nu se poate contesta în instanță chestia asta? Adică pana mea era sâmbătă și duminică de unde sa imi fac itp?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Degeaba faci plangere contraventionala, nu ai nici o sansa sa castigi, ai gresit si trebuie sa platesti. Vezi ca, daca platesti in 15 zile, beneficiezi de plata numai a jumatate din minimul amenzii.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce pare a legii nu o intelegi?
De ce te-ar ierta cineva pe tine, cand legea este lege pentru toata lumea, fara exceptie!
Aveai obligatia sa-ti reinoiesti TIP-ul pana la expirarea lui. Ca nu se reinoieste nimci dupa expirare, omul sanatos la cap o face inainte, ca sa poate folosii masina.
Acum, pentru ca ai incalcat legea, ai obligatia sa platesti amenda si sa-ti faci TIP-ul, dupa care poti sofa masina!
Tu chiar nu pricepi ca ai incalcat legea? Ce sa contesti, ceva ce ai facut rau?
Pai esti 100% vinovat doar tu!
Legea este clara pentru toata lumea, inclusiv pentru tine.
Nu o respecti, platesti amenda sau ajungi la puscarie, dupa caz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce rahat sa contesti? Ca nu stii cand iti expira itp. Roman adevarat, numai drepturi, obligatii pauza

| Uvox a răspuns:

Pana ta!
Te-a obligat cineva sa circuli?
Să faci contestație?

| Someoneeene a răspuns:

Daca era expirat, nu conteaza pentru ei detaiile