| Cosmin73 a întrebat:

Salut TPU!

Mai pe scurt, oprit de poliție in trafic (control de rutină) - DrugTest (pozitiv THC-5).

Bun, deci sa va povestesc, am iesit intr-o seară cu masina cu un prieten, am fost la niste prieteni acasă pe care nu i-am mai vazut de mult timp, abia luasem permisul (3 luni), dupa 20 minute dupa ce i-am luat am fost oprit in trafic de catra politie, motiv (control de rutine), am fost testat pozitiv pentru THC-5, fara a fi consumat.
Bun in acea seară politia mi-a găsit prietenii cu iarba (am aflat ca fiecare dintre ei aveau dosar penal pentru trafic de droguri) asupra lor si o țigareta (un joint), pe jumătate fumat, la persoana din fata de langa mine, eu nu aveam cunostinta de ce s-a gasit in masina, dar politistii spun ca mirosea foarte tare a iarba, eu nu am simțit niciun miros, probabil pentru ca eram racit si aveam nasul înfundat, bun. Vreau sa stiu de ce am iesit pozitiv THC-5. Nu am refuzat testul pentru ca stiam ca sunt curat, puteam sa il refuz pentru ca stiam ca pana la venirea analizelor raman cu permisul in buzunar, am fost la INML, mi-au luat probe de sange. Se poate ca in seara aia fiind gasit un pai pe jumătate fumat sa nu fi fost eu atent si nu am simtit miros, sa fi fumat pasiv? O sa-mi iasa in testul de sange si urina daca am fumat pasiv? Eu fiind curat, avand cazierul curat, neavând o amenda vreodata, prietenilor mei li s-au facut dosar penal, eu nu aveam nimic la mine si mi s-a deschis dosar penal pentru conducerea sub influența substanțelor interzise, daca, în acele teste ajung sa ies pozitiv (imi asum, prostia mea) prostia se plateste, pot scăpa cu o amendă penala si pastrarea permisului de conducere? Daca sunt condamnat la închisoare cu suspendare pentru ca nu cred ca esti vorba de executare, am fost testat la inml, testele de stat in picioare cu ochii inchisi, etc, mi-a fost bagat o lanterna in ochi, eram lucid, pot cu un avocat bun sa scap cu permisul in buzunar? Pot scapa cu clasarea dosarului? Sau pot contesta analizele de la inml si refăcute? Sunt curat, am fost si mi-am facut analizele ulterior, mi le fac de cate ori este nevoie pentru a dovedi acest lucru. Stiti cat durează analizele pana imi ajung rezultatele de la inml, daca primesc vreun rezultat sau sunt chemat in instanță direct? Tin sa menționez ca eram lucid, niciun accident, am condus corect pana într-o intersecție unde am intalnit o mașină de poliție și din cauza mirosului de iarba am fost tras pe dreapta! Vreau răspunsuri de la cineva care a trecut prin asa ceva sau are cunoștință de asa ceva, va rog ajutați-ma cu niște sfaturi, nu stiu ce sa fac!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui este posibil sa fi fost afectat de fumatul pasiv.
Daca analizele confirma ca ai fost sub influenta drogului o sa fii condamnat penal. Indiferent de condamnare permisul de conducere o sa-ti fie anulat si vei putea obtine altul dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei inchisorii sau a amenzii penale sau 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare la inchisoare cu suspendarea executarii sau amanarea pedepsei.
Daca esti confirmat pozitiv incearca sa inchei un acord de recunoastere a vinovatiei si sa fii condamnat cu amenda penala redusa cu o treime.
Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat, cel mai bine unul specializat in asemenea cazuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă analizele de sânge ies pozitive nu prea mai ai nicio șansă să rămâi cu permisul.

| Mosotti a răspuns:

Nu poti contesta analizele, cum sa faci iar? Ei iau in calcul analizele de atunci, nu sa le faca iar cand nu mai ai nimic in sange, ar fi culmea.
Ai fost fumator pasiv, de aia te-au gasit asa.

Discuta cu ei si zi-le cumva. Si asta asa ca paranteza vezi ce inseamna sa ai anturaj din asta? Unde te duce.
Sau ia un avocat, dar ala costa destul.
Am impresia ca nici parintii nu te vor crede ca n-ai tras si tu.

Ca asa poti zice orice! Toti care iau zic ca n-au luat.
Greu sa te creada ca nu ai tras fiind in anturajul care a tras.
Cum dovedesti ca nu ai tras?!

Cum dovedeste avocatul ca nu ai tras? Procurorul te acuza, judecatorul poate zice ca asa e, se bazeaza ca nu exista vreo dovada ca ai tras sau nu. Avocatul nu va avea o baza pe care sa se sprijine ca in alte cazuri.
Mda, fumat pasiv...si cum dovedim?

Cred ca e cum zice Ioandelasal, daca te gaseste pozitiv, sa zici ca ai tras si aia e, ca scapi mai ieftin. Ca pentru ei poate fi o vinovatie nerecunoscuta sau una recunoscuta, si atat.
Dar intreaba un avocat intai sa fim siguri.

Asa ca si aia "aaa, nu stiam de drogurile din masinea mea de sub scaune! Nu is ale mele, nu stiu cine le-a pus acolo".
Arata tu ca nu le-ai pus tu acolo.