| YSAYLXE a întrebat:

Am incheiat un contract de vanzare cumparare pentru 1/2 dintr-un apartament eu fiind proprietara celeilalte parti.Contractul s-a incheiat cu intelegerea ca eu sa ii platesc suma certuta in 10 luni.Intre timp am achitat suma integral, la momentul respectiv am facut o hartie de mana cu 2 martori.Aceasta hartie este suficienta? Trebuie autentificata la notar? Astept raspuns.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inscrisul sub semnatura privata nu este suficient si nu poate fi intabulat dreptul de proprietate in cartea funciara.
Pentru a putea intabula dreptul de proprietate in cartea funciara contractul de vanzare-cumparare trebuie incheiat in forma autentica la un notar public.

1 răspuns: