| flbogdan a întrebat:

Am inchiriat un imobil pe data de 01.07.2011 pentru un an cu plata integrala la semnarea contractului.Am primit preaviz de trei luni in data de 15.01.2012 pentru rezilierea contractului in data de 15.04.2012. Pana la data in care expira contractul mai sunt 2,5 luni pentru care proprietarul ar trebui sa-mi restituie banii platiti in avans iar el refuza.Motivul de reziliere era faptul ca imobilul s-a vandut.Extrasul cf informativ arata ca imobilul este proprietatea persoanei de la care am inchiriat, deci nu s-a vandut.Ce pot face in acest caz?Pot cere daune in instanta?Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua optiuni:
-Refuzi sa reziliezi contractul si nu te poate evacua silit pana la expirarea perioadei de inchiriere, respectiv 30.06. 2012 inclusiv;
-Accepti rezilierea contractului si soliciti restituirea chiriei achitate in plus, cu dobanda legala de la data cand ai platit banii si pana la restituire si mai poti solicita si daune-interese egale cu inflatia de la data achitarii sumei si pana la restituire. Numai bine!

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți accepta rezilierea contractului dar să-ți restituie restul de bani cu dobânda la zi trebuie, să aștepte până la desfințarea clauzelor contractuale la împlinirea termenului de un an așa cum ați convenit.
Citește bine clauzele contractului.
Pa, pa.