| AnielAn a întrebat:

Bună! Am întâmpinat o problemă. A venit la mine acasă o echipă cu muncitori care spunea ca ne schimbă scocurile de la canal. Ne-au cerut un preț (100 lei) pentru toată lucrarea, am fost de acord sa o facă, apoi, spre finalul lucrării au mai cerut 40 de lei, ca mai apoi să spună că este 4000 de lei ceea ce nu mi se pare normal, adică spui de la început un preț apoi ajungi la unul extrem de mare, față de ceea ce au spus ei. Adevărat e faptul că nu a fost vreun contract sau ceva, oamenii au întrebat, au spus un preț, iar noi am fost de acord. La sfârșit, văzând ca nu suntem de acord cu atâția bani, au cerut 1200, apoi 800, apoi 300 și apoi a rămas la 140 (nu înțeleg de unde au dat sume așa aiurea). Întrebarea e, este ceva de făcut? Adică, oamenii păreau foarte periculoși și agresivi și erau de etnie romă. Ne e frică să nu vină să facă ceva rău. Poliția, sau protecția consumatorului ar putea face ceva în acest caz? Nu de altceva, dar sa nu pățească cineva ceva din cauza lor.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca a ramas 140 las-o asa. Daca nu ai chemat poliția la momentul respectiv, acum nu prea mai au ce sa le faca.
Felicitari ca nu te-ai lasat intimidat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o teapa binecunoscuta
unii se ocupa cu acoperisuri, altii cu ce ai avut tu acolo

https://adevarul.ro/......index.html

contacteaza politia, ar fi cel mai bine

| GabiDumitrescu a răspuns:

Problema de baza e...
1. DE CE NU ATI FACUT LEGAL, CU CONTRACT?
2. Stiu, ca era mai ieftin fara, corect? Bun, in cazul asta, si fara contract, si echipa de tigani (TIGANI, nu romi!), asta rage "teapa" si v-ati cautat-o, sa fim seriosi.

| Sophieka a răspuns:

Ce ai cautat sa aduci asa ceva acasa la tine?

Daca nu ai chemat politia pe loc...O chemi doar in cazul in care se leaga de tine pe strada.

Nu e nimeni de vina ca tu ai ales sa te incurci cu asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna la politie, voi nu trebuie sa platiti nimic daca nu e contract. Evident ati fost de acord la un anume pret final si ala este cel care vi-l va cere la judecata, adica ce ati vorbit inainte de lucrari