Întrebare recomandată | pumpkinky a întrebat:

Buna tuturor
Am fost refuzat de un medic dentist cand i-am cerut bon fiscal pentru lucrarea facuta la dinti.
Ce trebuia sa fac in momentul acela? Sa sun ANAF sau Protectia Consumatorului?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Se poate inlocui expresia "a te trezi" cu "a te afla".
Stiu ca daca facem un lucru pentru razbunare, este rau.
"Preaiubitilor, nu va razbunati singuri; ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu; caci este scris: "Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati", zice Domnul."" (Romani.12:19)
Noi oamenii nu trebuie niciodata sa ne razbunam; acesta este un drept care apartine doar lui Dumnezeu. El poate sa ne razbune; si o va face altfel decat o facem noi.

Vezi tu, binecuvantarea ne va insoti daca vom face binele; dar daca vom face raul nici Dumnezeu nu va mai putea lucra in favoarea noastra asa cum ne-am dori. Oamenii prea putin se intreaba ce rau au facut in trecut, atunci cand zilele le merg pe dos.
Daca oamenii ar face conexiunea aceasta, atunci vor intelege ca este chiar adevarat ceea ce este scris: "Cum ai facut, asa ti se va face; faptele tale se vor intoarce asupra capului tau." (Obadia.1:15) Atunci se vor gandi de doua ori inainte de a face raul -razbunarea tot la rau se incadreaza.

Deci asculta ce iti spun: daca nu a nevoie de bon, lasa medicul acela in seama lui Dumnezeu. In felul acesta nu-ti vei pata nici caracterul. Daca vrei sa vezi cum va lucra Dumnezeu in privinta aceasta, trebuie doar sa-I ceri acest lucru.

Si nu cred ca sunt singurul care a avut astfel de experiente -cand cei care imi faceau rau erau pedepsiti. Am observat acest lucru chiar pe cand traiam ca un strain fata de Dumnezeu.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuia sa-i dai doar jumatate de bani, mai exact suma neta care-i revine daca face bonul fiscal.
Tu ieseai cu jumatatea de cost, iar el sa se descurce daca-i vine un control...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar la ce i ti trebuia bon fiscal? I ti deconteaza cineva nota de plată pe care ai plătit o dentistului, in loc sa te bucuri ca dentistul te a scapat de dureri daca cumva te dureau dintii tu îi ceri bon fiscal? Si culmea tot tu ai tupeu vrei sa i faci reclamatie? Dar ce lucrare ai avut de facut la dentist si cît te a costat?

| anonimg a răspuns:

Puteai sa suni la oricare din aceste doua institutii, si puteai sa o faci in afara cabinetului, fara sa stie medicul.
Si acum poti sa faci asta. Chiar si maine. Dar daca nu ai nevoie de bon, atunci nu trebuie sa mergi pana in panzele albe. Adica sa nu faci lucrul acesta din motive de razbunare, pentru ca te poti trezi intr-o ocazie ca cea a medicului.

| pumpkinky explică (pentru anonimg):

Anonim in ce ocazie ma pot trezi? Adica?

| pumpkinky explică (pentru anonimg):

Anonim...

Deci nu stiu cum sa incep
Exact pe acelasi principiu/gandire este si prietenul meu.
Problema cu acest medic e putin veche,avem o lucrare facuta impreuna de un an de zile si i-am dat bani seriosi,dar in ultimul timp era si un fel de nesimtit,gen luat la misto, nu bateau vorbele dansului de la inceputul lucrarii cu stadiul in care am ajuns, plus ca m-a pasat la un alt doctor coleg de-al dansului ceea ce chiar nu mi-a convenit, si ironia cu care a facut-o. Nu ma bag in detalii foarte amanuntite dar consider ca mi-a ajuns si mie toate fazele dansului si am zis ca i-o fac eu prin simplul fapt ca ii cer bon, stiam /banuiam ca nu o sa aiba sa mi dea, programul lui de lucru f scurt plus ca vine de la 150km,el e,, la negru" in acest oras, sunt sigur.
Nu stiu cum sa-i spun ca eu nu vreau sa mai continuu nicio lucrare mai ales cu colegul dansului, si as vrea o factura, gen garantie pentru ce mi-a facut, atata tot.

| anonimg a răspuns (pentru pumpkinky):

Lucrarea trebuie să o continui in alt oraș fără să fi făcut cunoscut lucrul acesta medicului stomatolog.
Lipsește-te si de garanție în astfel de situații; pentru că si dacă ti-ar fi dat o garanție în mod fortat, să fii sigura ca el sau colegii lui se puteau razbuna pe tine imediat ce li s-ar fi oferit ocazia, stricându-ți si dantura sănătoasă din gură.
Medicii sunt oameni si se pot razbuna pe pacienții lor.
Mergi in alt oraș; uită și de medic si de garanție. Când o să dai de un medic care știe să-si respecte pacienții, o să plângi din pricina faptului că nu ai ajuns de la început la el.
Si nu te plânge noului medic prin ceea ce ai trecut. Spune-i mai dinainte că ai nevoie de bon.
Este adevărat că o să vadă lucrarea neterminată a danturii tale; numai dacă te va întreba despre ce este vorba îi poti spune.

Cât despre colegiul medicilor dentisti, dacă ai apucat să le spui povestea ta, ei trebuie să te creadă pe cuvânt; dacă nu, uită și de acestia.
Iti spun că se va merita deplasarea în alt oraș.

| pumpkinky explică (pentru anonimg):

Nu am facut nicio plangere niciunde pentru faptul ca n am primit bon/factura.
Cand am fost la el ultima oara era impreuna de fata cu colegul lui si mi-a zis ca ma paseaza lui, din momentul acela nu stiam nici ce sa zic, am ajuns acasa m-am gandit mai bine si nu mai vreau sa fac nicio lucrare cu dansu'. Dar inca nu am anuntat sa zic ca nu o sa mai merg. Nu stiu nici cum sa le-o spun ca merg in alta parte
Si vreau sa sune rautacios si nu.
Ar merita-o din plin happy
Si-au batut pl. de mine destul (scuze expresia)

| anonimg a răspuns (pentru pumpkinky):

Nu trebuie sa le spui ca vei merge in alta parte. Nu merita. Uita-i.

| Tinau_Robert_2002_RJTw a răspuns (pentru anonimg):

Sfintirea ta

| anonimg a răspuns (pentru pumpkinky):

Se poate inlocui expresia "a te trezi" cu "a te afla".
Stiu ca daca facem un lucru pentru razbunare, este rau.
"Preaiubitilor, nu va razbunati singuri; ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu; caci este scris: "Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati", zice Domnul."" (Romani.12:19)
Noi oamenii nu trebuie niciodata sa ne razbunam; acesta este un drept care apartine doar lui Dumnezeu. El poate sa ne razbune; si o va face altfel decat o facem noi.

Vezi tu, binecuvantarea ne va insoti daca vom face binele; dar daca vom face raul nici Dumnezeu nu va mai putea lucra in favoarea noastra asa cum ne-am dori. Oamenii prea putin se intreaba ce rau au facut in trecut, atunci cand zilele le merg pe dos.
Daca oamenii ar face conexiunea aceasta, atunci vor intelege ca este chiar adevarat ceea ce este scris: "Cum ai facut, asa ti se va face; faptele tale se vor intoarce asupra capului tau." (Obadia.1:15) Atunci se vor gandi de doua ori inainte de a face raul -razbunarea tot la rau se incadreaza.

Deci asculta ce iti spun: daca nu a nevoie de bon, lasa medicul acela in seama lui Dumnezeu. In felul acesta nu-ti vei pata nici caracterul. Daca vrei sa vezi cum va lucra Dumnezeu in privinta aceasta, trebuie doar sa-I ceri acest lucru.

Si nu cred ca sunt singurul care a avut astfel de experiente -cand cei care imi faceau rau erau pedepsiti. Am observat acest lucru chiar pe cand traiam ca un strain fata de Dumnezeu.

| IIIshaneIII a răspuns:

De preferat lka ambele, plus plangre la politie pentru inselaciune

| Omis a răspuns:

Am ras. Bon fiscal la dentist? Pai ce, cand mergi la medicul de familie sau la orice alt medic, iti da bon fiscal? Medicii, de orice natura ar fi ei, nu elibereaza bonuri fiscale.

| addy200 a răspuns:

Puteai nici să nu îi plătești dacă nu îți dă bon. Asta fiind legal.și ii spuneai că îi plătești când îți dă bonul. Dacă nu îți dă bonul înseamnă că ceva nu e în regulă acolo. Poți suna liniștit la anaf!

| pumpkinky explică:

Dupa cum zicea Dl/Dna Buta mai sus, atunci trebuia sa ii fi dat suma fara TVA

| pumpkinky explică:

I-am cerut toata fisa cu istoric tot ce mi-a facut, cica nu are cum sa mi-o trimita dar o sa vada. Ca el pleaca din tara, i-am zis ca pana la sfarsitul saptamanii am nevoie de ea. Acum sa vad cat de prompt e, sau imi da vreo teapa. Eu am gasit deja medic in alta parte si mi-a cerut fisa cu tratament de la anteriorul cu care am colaborat
Deci sper ca are ce fisa sa-mi dea..., daca nu mi-o trimite si nici nu mai aud de el nci intr-un fel cum sa procedez? Avem doar convorbire whatssapp

| pumpkinky explică:

Inca ceva: acel medic este MEDIC REZIDENT!

| pumpkinky explică:

Nici macar de fisa medicala care trebuie parafata sunt sigura ca nu ai auzit, sau ai omis-o rolling on the floor
Ideea e ca medicul ala nu e un medic real! lucreaza la negru!

| tpu12121222 a răspuns:

Potrivit legii cabinetul trebuie sa iti elibereze bon/factura fiscala.
Este o obligatie legala.
Daca agentul economic nu fiscalizeaza venitul sau se cheama ca face evaziune fiscala, adica, pe scurt: fura (iar furtul este interzis in Decalog, insa, fireste, cu totii suntem pacatosi).
Nu faci un lucru rau daca tu reclami ca cineva a refuzat sa-ti ofere bon fiscal pentru serviciul pe care ti l-a oferit.

Mai este un lucru, daca lucrarea pe care ti-a facut-o fie nu este buna, fie iti dauneaza, tu nu ai avea baza legala de a-l trage la raspundere, adica nu ai avea o dovada prin care sa arati ca el ti-a prestat un serviciu care ti-a daunat. Fireste, e un caz extrem si exista organe de cercetare, daca situatie o impune.

Insa, vreau sa subliniez ca bonul fiscal poarte mai multe roluri si este necesara solicitarea acestuia fie pentru o panine, fie cand se merge la bordel (daca se va legaliza si in RO), in orice situatie bonul e musai! Mai putin, in cazurile exceptate de lege.

In concluzie:
Suna catre ANAF si ANPC/OPC, n-ar strica si catre colegiul medicilor dentisti:
http://cmdr.ro/prezentare_cmdr.php

mai jos, vezi cateva articole/discutii pe aceasta tema:

http://www.antifrauda.ro/Sesizează-refuz-emitere-bon-fiscal-c-43.html

http://www.mediafax.ro/......f-13791436
http://www.capital.ro/......scale.html

https://www.reddit.com/......rimit_bon/ st=jcqs1uy2&sh=574f96f0

Sa ne spui ce ai facut pana la urma.
Sper ca lucrarea este buna si ca tu vei fi in regula.

| pumpkinky explică (pentru tpu12121222):

Zicea ceva de sitautia mea, ca mi-o preda colegului...
Am fost ceva de genu'in gandul meu ce situatie, se refera la dosar, avea notat ceva in legatura cu tratamentul nostru facut, nu stiu... Mi s-a spui sa-i cer o copie dupa acelea (fiind gen fise medicale). Sa-i cer doar atat?

| Dorel69 a răspuns:

Trebuia sa vii la mine, iti faceam o lucrare in gura cu pulicica ca la carte si dadeam si bon fiscal, TEL: 07 4bile 2 in m*-*a 2 in tine

| anonimg a răspuns (pentru Dorel69):

Dorel69, inca mai ai timp sa stergi postarea aceasta. Lipsa de autocontrol este si spre raul tau.