| mimi a întrebat:

am nevoie de ajutir urgent! Duminica viitoare plec la iasi. Sunt din chisinau si da sunt minor. Ce acte am nevoie daca voi pleca cu clasa si invatatoarea? Am pasaport biometric roman.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

In Republica Moldova nu stiu cum e legea, dar din Romania poti iesi doar cu procura scrisa din partea ambilor parinti si cu insotitor major cu cazier curat, din moment ce esti cetatean roman. Faptul ca ai avea cetatenia moldoveneasca n-ar face nicio diferenta in privinta asta. http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

4 răspunsuri:
| theodorafemme2001 a răspuns:

Pasaport, proces verbal din partea parintilor ( nu stiu cum se numeste, se face la notar ) si eventual carnetul de elev pentru a profita de anumite reduceri. Funda?

| mimi explică (pentru theodorafemme2001):

Ok dar acest proces trebuie din partea ambilor parinti?
Am auzit ca daca ai pasaport biometric e nevoie de act numai de la 1 parinte

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nu stiu cum este exact in Moldova, dar in Romania ai nevoie din partea ambilor parinti.

| mimi explică (pentru doctorandus):

Am si cetatenie romaneasca si pasaport