| anonim_4396 a întrebat:

..
Am 15 ani si luna viitoare merg in Ungaria cu parintii...am nevoie de pasaport nefiind majora? sau se poate numai cu buletinul?

Răspuns Câştigător
| masly_8217 a răspuns:

Avand in vedere ca ai 15 ani si deci ti s-a eliberat cartea de identitate, te poti legitima pe baza oricaruia dintre cele doua documente la vama. cu toate acestea, este necesar sa fii insotita de ambii parinti sau daca esti insotita doar de un parinte sa prezinti declaratie notariala de la celalat parinte cum ca este de acord sa iesi din tara. temei: articolul 2 alineat 2 din legea 248/2005

11 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

@delight in mod normal trebuie ca ambii parinti sa fie de acord, si acest lucru se poate dovedi fie prin prezenta lor, fie printr-un act la notar care trebuie sa-l semneze cel care lipseste (nu tu). poate ca acel vames a decis sa inchida un ochi, dar in principiu nu e voie. sper ca ti-am clarificat dilema happy

| giovana a răspuns:

Poti sa mergi in Ungaria doar cu Cartea de Identitate.

| GreenSky a răspuns:

Multumesc!:X

| cucubauuu a răspuns:

Da, e suficient CI

| justm3 a răspuns:

Poti sa mergi doar cu buletinul linistitawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti cu buletinul.

Uita`te aici
http://www.adevarul.ro/......itate.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masly.eu la 12 ani am plecat doar cu tata in Spania si n-am semnat nicio declaratie, doar ca cel de la vama il vedea cam dubios pe tata ca sunt doar cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu merg des in ungaria pentru ca acolo am bunici. poti iesi cu buletinul. dar daca nu iesi cu ambii parinte atunci iti trebuie si declaratie facuta la notar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa mergi doar cu buletinul linistita winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa mergi doar cu buletinul linistita winking

| giulius a răspuns:

Pana-n 16 ani iti trebuie pasaport