| ferar12 a întrebat:

Buna.
Am o intrebare!
Am fost hartuit la domiciliu intr-o seara. Dupa ce am zis de politie indivizii au plecat!
Am gasit undeva pe net ca seara ai voie sa ucizi pe proprietatea ta. Ma cam baga in eroare chestie asta.
https://stirileprotv.ro/......aptea.html
Vreau sa stiu cu adevarat daca am voie sau nu. Nu mai chem politie il ucid data viitoare!

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Im Romania exista cam un singur caz de ucidere in legitima aparare care a scapat de inchisoare. Si ala era Adrian Iovan... In rest nu cred ca functioneaza.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul la o agresiunem dacă nu este proporțional cu amenințarea se pedepsește. Așa cu adevărat, faci închisoare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu ești un ciudat! ))
Ești tipul ăla cu petrecerile in noapte, cu sexul zgomotos, care iși deranja vecinii? Mereu iti bătea politia la ușă, pentru deranjarea liniștii publice, iar tu baricadai ușa, inchideai luminile si luai pozitia lui Apollo, gol și nemișcat?! laughing
Cine te hărțuiește acum, politia sau vecinii? Pe cine vrei să împuști?
... Ce vecini invidioși ai! ))

| Mosotti a răspuns:

Daca intra, arde-i. Sau da cu spray, imobilizeaza-i si cheama politia.

Aviatorul ala l-a impuscat pe hotul care intrase pe geam si n-a patit nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia e o DISCUTIE. Lasa povestile, nu e asa. Legea apara infractorii. Vrei sa impusti tresspasseri, muta-te frumos in America.

| SilentRain a răspuns:

Monteză camere de supraveghere și chemă poliția direc
Îl poți ucide doar dacă e legitimă apărare, daca nu-i riști să faci pușcărie
Nu cred că merită să moară din atâta lucru, are și el o familie
Cel mai bine îl potolești cu poliția, închide poarta ia-ți câine și lasă-l in curte seara
Daca îți intră noapte în curte și-l mănânca câinele nu-i vina ta happy

| johnnny123 a răspuns:

Nu ti se pare ca esti cam obsedat de faza asta cu omoratul oamenilor si de conflicte in general?

In permanenta faci scandal in bloc si primesti reclamatii de la vecini, dar te tot plangi ca esti hartuit, agresat, ca intra hotii peste tine in casa, ca esti oprit in trafic de oameni care vor sa te bata, etc.

Mi se pare cel putin suspect, pentru ca mie nu mi se intampla nimic de genul asta. Sigur nu esti tu problema?

| raMLesS a răspuns:

Nu poti sa il ucizi chiar daca iti intra pe proprietate, nu esti in America... Romania are niste legi si reguli de ca*at, legile sunt atat de vechi si de proaste incat tot pe ei ii apara laughing
Ala chiar de intra cu cuţitu peste tine in casa, sau mai grav cu o arma de foc, nu ai voie sa ii faci nimic, iar tu chiar daca ai o arma de foc la randul tau, nu poţi sa tragi in el pana nu trage el primul. Sa-ti bagi... In ea de tara si in toti m... tii mamii lor care au facut legile astea.
Poţi insa sa ii produci o dauna care sa fie in egala masura cu dauna produsa de el.
Daca iti da 2 pumni in cap ar tu ii dai lui 3 pumni si o bâtă in cap, vina cade tot pe tine, daca unu vine pe strada si te ia la pumni, iar tu ii dai una, cade si da cu capul de ceva si moare, intrii la tentativa de omor.

Cum a fost de exemplu cazul activistului buzoian, daca intra cu maşina in aia care il sicanau si voiau sa il omoare, era tot a lui vina pentru ca paguba produsa de el e mai mare decat cea a infractorului.

Reguli facute de niste idioti.

| Mosotti a răspuns (pentru raMLesS):

Ete nu fac, nimic, ii trag un glont in cap si gata. Sau ii trag in picioare de ii fac picioarele inutilizabile, daca nu il omor.
Aviatorul ala a tras si n-a patit nimic, a fost si la TV, am uitat cum il cheama.

Fi serios, nu vi la mine in casa, ca te ard de nu te vezi.

| raMLesS a răspuns (pentru Mosotti):

Legea spune altceva... vatamarea ta daca nu e proportionala cu atacul lui, iesi vinovat.

| Mosotti a răspuns (pentru raMLesS):

Cum nu e daca intra cu cutit sau pistol la el si scoate?! Ce sa fac, sa astept sa-mi dea in cap?

Daca era regula cum zici tu, il aresta si pe aviator, deci undeva esti in eroare.
A intrat hotu (sau amantul aleia, ca asa s-ar fi banuit) pe geam fara nici o arma si nici un cutit, si aviatoru a luat pusca si l-a omorat, si a fost okey chiar daca au dezbatut astia cu popi si altii cazul.

| raMLesS a răspuns (pentru Mosotti):

Omule, uita-te in legislatie.

| Mosotti a răspuns (pentru raMLesS):

Bun, si ce ar trebui sa fac? Sa las sa ma omoare? Pana la urma ma p pe ea de legislatie, ma apar si gata. Doar nu sunt idiot sa-mi pun viata si sanatatea in pericol care poti sa le pierzi definitiv, pentru o legislatie, fi serios.

De ce aviatorul nu a patit nimic, daca legislatia spune altceva?
Adrian Iovan il chema, mi-am adus aminte.

| raMLesS a răspuns (pentru Mosotti):

Omule, nu te certa cu mine in p*** mea ca nu am facut eu regulile, cearta-te cu ei, eu ti-am zis ce scrie.

| Mosotti a răspuns (pentru raMLesS):

Am inteles, eu ziceam ca idee doar.