Întrebare recomandată | DjSannan a întrebat:

Buna,am o intrebare daca mama unui copil s-a despartit de barbatul cu care era casatorit, sentinta de divort s-a definitivat si acea mama se casatoreste din nou legal atunci tatal biologic mai are vreun drept asupra copilului? Sau isi pierde toate drepturile din moment ce noul tata l-a luat pe numele lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca minorului i s-a stabilit domiciliul la mama sa.
Conform noului Cod civil minorul le este incredintat ambilor parinti si ambii au aceleasi drepturi si obligatii, indiferent de faptul ca unul sau ambii se recasatoresc.
Doar daca actualul sot al mamei il infiaza pe minor atunci tatal biologic nu mai are nici un drept si nici o obligatie.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu explici bine și nu ai cum să primești un răspuns corect!

nu există tată vechi și tată nou!

noul tata l-a luat pe numele lui=există înfiere totală și înfiere parțială, eventual despre așa ceva ar putea să fie vorba.

Decăderea din drepturile părintești se stabilește în justiție, fiind o sancțiune mare, pentru situații foarte grave!

//= așa zice un judecător în urma unui proces.

Este o situație foarte complicată oricum.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu conteaza la cine ramane copilul si nimeni nu isi pierde nici un drept, doar daca unul din parinti a fost scos din drepturi ca fiind imoral ori ceva ce ar putea pune viata copiului in primejdie, ori daca el renunta definitiv prin lege la copil nu are legatura casatoria cuiva de asi pierde drepturile legale asupra unu copil. exista o persoana pe site care te va putea lamuri mult mai mult se numeste dl ioandelasal, intra pe profilul dumnealui si trimite-i prin mesaj intrebarea ta...
O zi frumoasa sa aihappy

| raluk27 a răspuns:

Da. Tatal biologic ramane tatal biologic, indiferent daca parintii sunt divortati. In certificatul tau de nastere e trecut numele tatalui tau natural. Numai daca cel de-al doilea sot al mamei te adopta, atunci tatal natural isi pierde drepturile. Faptul ca mama copilului s-a casatorit, e fix problema ei. Copilul ramane cu acelasi nume ca cel al tatalui natural.

| DjSannan explică:

Deci poate nu am explicat bine
La tribunal sa definitivat sentinta de divort si sa stabilit ca, copilul cel mic sa ramana mamei si cel mare tatalui biologic
Nu mai e vorba de nici o custodie sau de vizite, totul sa pronuntat acolo la proces. Tatal "nou" vitreg s-a casatorit cu acea mamica legal si copilul a trecut pe numele tatalui, deci numele vechi nu il mai are doar prenumele si asta intrebam daca tatal biologic mai are vreun drept asupra copilului celui mic din moment ce a trecut pe numele lui si l-a luat in custodia lui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DjSannan):

Ti-am raspuns pe privat.
Sa nu incurcam lucrurile, una este divortul, alta schimbarea numelui de familie si alta adoptia.
In primele 2 cazuri tatal biologic isi pastreaza drepturile si obligatiile parintesti, in limita celor stabilite prin hotararea de divort/incredintare.
In caz de adoptie tatal biologic isi pierde toate drepturile si tata devine adoptatorul. Se va schmba si certificatul de nastere al minorului, la tata va fi trecut adoptatorul.

| NevastuicAaA a răspuns:

Judecatorii decid la cine ramane copilul.
Sau poate sa decida si copilul daca are anii necesari.
Drepturile parintilor fata de copil se decid la tribunal.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Daca fiul/fiica din prima casatorie, este trecut pe numele noului parinte, atunci banuiesc ca nu mai este necesara pensia alimentara.
Dar tatal biologic are dreptul sa-si vada copilul, in zilele hotarate de judecatorul care a dat custodia.

| white93 a răspuns:

Eu sunt in situatia asta.Nu trebuie ca tatal vitreg sa puna copilului numele de familie al sau. Oricum mama mea i-a dat tatalui vitreg numele ei de familie si eu am ramas cu cel al tatalui biologic.Dar tatal biologic nu imi da nici un ban.

| blintzz a răspuns:

Hey eu am avut problema aceasta.
Am suferit multwinking
Dar eu acum stau la tata si nimeni nu pierde nici un drept happy
Eu ma duc mereu la mama mea.
Baftawinking

| xXxGABYxXx a răspuns:

Daca tatal vitreg il pune pe numele lui cel biologic isi pierde toate drepturile dar nu-i mai plateste pensie alimentara cel biologic

| Wargrave_Andy_1980 a răspuns:

Hmm... DjSannan cred ca are drepturi sa-si vada copilul nu? Ca doar ce fel de treaba ar mai fi si asta. O sa-i dea celuilalt tata o durata in care sa-si vada copilul. Insa chiar nu stiu cum este can se si marita / insoara unul din parinti.

| PinguinNecunoscut a răspuns:

Pai ar trebui sa mergeti la tribunal sau proces

| Tzome a răspuns:

Da,tatal biologic mai are drepturi.Are dreptul la vizita ta in functie de cum vrea parintele cu care stai si in functie de perioada de vizita care o decide judecatorul/judecatoarea.Si parintii mei sunt divortati si dupa parerea mea e mai bine.Nu stiu daca gandesc bine cand zic asta dar mie asa m-i se pare.Nimeni nu il tine pe acel copil sa isi viziteze tatal sau mama. Sper ca te-am ajutat.

| Carnix15 a răspuns:

Mda..eu cred ca si tatal bilogic are drept asupra copilului! doar daca acel tata nu a pus copilul in primejdie sau nu e acuzat de ceva grav asupra copiluli, da. mai are dreptul!