| magazinuldemargele a întrebat:

Va rog sa-mi dati un sfat referitor la problema urmatoare. Tatal meu a fost casatorit cu mama mea, casatorie din care are 2 fiice, una fiind eu. Dupa ce a divortat tata a ramas cu bani din care a cumparat o garsoniera si o masina. Mai tarziu a vandut garsoniera si a cumparat un apartament cu 2 camere. Apoi s-a recasatorit si a mai avut un copil. In timpul acestei casatorii a vandut apartamentul si a cumparat altul. Dupa cativa ani a primit o mostenire de pe urma bunicului meu si iar a vandut apartamentul cumparand de aceasta data o casa pe numele copilului din cea dea doua casatorie.De asemenea si-a schimbat masina, pe cea noua cumparand-o tot pe numele acestui copil. Va rog sa-mi spuneti daca in acest fel eu si sora mea ne vom pierde dreptul la mostenire cand tata nu va mai fi.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvoastra!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul la mostenire nu se pierde decat prin dezmostenire, pentru fapte grave savarsite impotriva decedatului. Problema este sa aveti ce mosteni. Oricum, daca prin manevrele tatalui, a fost incalcata rezerva succesorala (care este de jumatate din ce aveti dreptul de a mosteni) aveti deschisa actiunea in justitie, in cadrul careia puteti dovedi ca tatal vostru a cumparat bunurile numai din banii lui, fara contributia fiului si a facut respectivele manevre numai pentru a va dezmosteni. Numai bine!

| magazinuldemargele explică (pentru Ioandelasal):

As mai adauga o intrebare: Il pot da in judecata acum? E usor sa dovedesc ca nu putea cumpara acea casa copilul, pentru ca avea in acel moment doar 7 ani...

| Ioandelasal a răspuns (pentru magazinuldemargele):

Nu il poti da in judecata acum, deoarece calitatea de mostenitor se obtine doar la decesul tatalui si in functie de ce avere ramane dupa decesul lui se poate stabili daca a incalcat ori nu rezerva succesorala si v-a dezmostenit, fara a avea vreun motiv intemeiat.

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Băiat deștept tatăl tău. A făcut în așa fel încât să evite pretențiile din trecut.
Felicitări sincere lui!

| 01092007 a răspuns:

Odata ce e pe numele copilului din a 2 casatorie voi nu mai aveti nici un drept
. daca el nu ar fi trecut aceste bunuri pe acel copil si erau pe numele lui tu si sora ta si celalat copil aveati aceleasi drepturi la mostenirea lui pentru ca toti 3 sunteti copii lui dar asa ...imi pare rau pentru tinesad