| Jessica1235 a întrebat:

Bună, am o întrebare foarte importantă și aș vrea să răspundeți DOAR dacă știți. Un băiat a furat niște bani de la un prieten de-ai lui. Acel prieten a depus plângere la poliție. Poliția a mers la părinții celui care a furat și le-a spus că dacă cei doi se înțeleg între ei totul o să se termine cu bine. Adică cel care a furat să-i înapoieze banii într-un termen stabilit de ei. Acum întrebarea este, costă ca acel băiat să retragă plângerea de la poliție? Repet, nu răspundeți dacă nu știți. Muțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| mi25 a răspuns:

Nu se plateste nimic.
In asemenea cazuri, inclusiv instantele de judecata trebuie sa intrebe daca nu o pot rezolva pe cale amiabila. Cu atat mai mult organele de cercetare.
Daca se ajunge la parchet se poate cere ca cel care a depus plangerea sa plateasca o taxa judiciara de timbru care este modica - sub 100 lei.

6 răspunsuri:
| Ava1231 a răspuns:

Tu sau gagica tu sunteti acel baiat care a furat? laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NU! Nu costa nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Nu costă doar că lingi un scuipat pe care tocmai l-ai azvârlit

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea ta. ce isneaman asta?
"costă ca acel băiat să retragă plângerea de la poliție?"

Cand Politia a spus clar ca, daca parile se inteleg si cel acre a furat da banii imediat inapoi, se poate retragere plangerea.
Unde vezi tu ca ar costa ceva, acest lucru?

| darrio2007 a răspuns:

Costă doar prietenia. Daca a fost prietenie.