| Mihaiflorin14327 a întrebat:

Salut TPU! Dacă o persoana a făcut plângere la politie ca a fost bătut și după i s-au furat bani și eu nu am fost martor, am fost în alte dați martor la alte chestii și eu am fost obligat prin citatie sa merg sa dau declarație și persoana respectiva mai poate sa își retragă plângerea chiar dacă au trecut 4 zile de atunci? Sau pana când poți sa-ți retragi plangerea sau eu pot sa-mi retrag plângerea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai fost de fata si nu ai vazut infractiunile atunci nu ai calitatea de martor, daca esti chemat vei spune ca nu stii nimic de acele infractiuni.
Cel care a facut plangerea penala poate sa si-o retraga.
Ce plangere sa-ti retragi tu? Plangerea o poate retrage doar victima infractiunilor.

| Adrian098 a răspuns:

Da!