| Wizard68 a întrebat:

Bună am o intrebare. Vreun sa știu ce legi sunt pentru lebedele sălbatice si ce se întâmplă dacă furi una?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legea nr.205/2004, privind protectia animalelor, rep. in 2014.
Conform acestei legi, citez:
"ART. 11.(1) Deţinătorii de animale pot deţine animale sălbatice, potrivit legii, numai dacă sunt autorizaţi de direcţia sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti."
Daca o furi savarsesti infractiunea de furt, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."