| AnaAna8 a întrebat:

Bună, am o problema grava. Locuiesc intr-un cartier nou în care s-au construit multe case și blocuri noi. Am cumpărat un apartament cu 2 balcoane și un living cu bucătărie. Ne-am gândit sa facem bucătăria pe unul dintre balcoane ca sa rămână acolo doar livingul. Balcoanele, ca în cazul la restul blocurilor nu sunt închise decât cu gratie, asa ca am făcut un zid pentru ca la primarie am inteles ca sunt sute de oameni care au cerut aprobare dar nu li s-a aprobat nimic. Am cerut de la dezvoltatorul blocului părerea, iar el a zis ca putem sa îl închidem și ne-a și făcut o adeverinta în care zice ca e de acord sa închidem balconul. Dupa 3 zile a venit politia și a spus ca va veni o amenda în 30 de zile și ordin de spargere a zidului. Dacă mergem totuși la primărie cu actul de la dezvoltator, se mai poate face ceva pana vine amenda? Și totuși, dacă ei nu aproba noi nu avem nici o putere asupra lor? Ca totuși dacă ei ar fi aprobat și la alții mergeam și noi. Dar ei au zis ca nu aproba. Cred ca ne-au reclamat niște vecini. Cum putem afla? Ce putem face?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dezvoltatorul nu avea nici o atributie in inchiderea balconului, decat daca l-ar fi inchis el in baza autorizatiei de construire, respectiv proiectul ar fi fost cu balcon inchis.
Singurul mod legal in care puteti obtine dreptul de a inchide, daca primaria nu autorizeaza asta, este sa atacati respingerea cererii voastre in contencios administrativ.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-ai zidit balconul, atunci te pot pune sa-l demolezi, fiind structura grea, care necesita aprobare pentru modificare de proiect.

Daca ti-ai inchis balconul doar cu sticla, aceea constructie este usoara, dar totusi trebuie sa fie facut la fel pe toate nivelurile din coloana ta.

Pentru ambele cazuri este nevoie de aprobare de la primarie /urbanism.

| gogu220 a răspuns:

Poţi închide balconul doar cu termopan.

| AnaAna8 explică (pentru gogu220):

Din păcate și au mai închis de la mine din bloc apartamentul cu termopan și au primit și ei amenda

| danaieladaniela a răspuns:

Da daca mergeti la primarie si incercati sa vorbiti cu secretarul poate reusiti sa rezolvati acesta problema si o sa puteti face ceva inainte de a primii acea amenda