| Khizarix12 a întrebat:

Doresc sa cumpăr un apartament de la un dezvoltator iar ai mei doresc sa facă o clauza ca pana nu mor ei nu-l pot vinde. Întrebarea este dacă eu fac practic contractul cu dezvoltatorul ei au cum sa pună clauze având in vedere ca o sa fie pe numele meu iar contractul este între mine și dezvoltator?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te risca sa cumperi apartament iun blocuri nou construite, nu sunt bune dai o gramada de bani si te trezesti ca cade blocul pe tine asa proaste sunt, iar cel mai bine este sa nu faci imprumut bancar la ce i ti trebuie apartament? Ai unde sa stai cu parintii tai, merita sa te indatorezi la bănci 30 de ani ca sa nu ai nimic?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat tu esti major si contractul e pe numele tau nu poate pune nimeni nicio clauza decat partile din contract. Ba mai mult, daca e vorba de un dezvoltator mare si tu vii cu clauze suplimentare in contract nu pierd ei timpul cu asa ceva, ori accepti contractul standard propus de ei ori la revedere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Clauuze pot să pună doar cei ce participă la contract. Între tine și dezvoltator este acel contract. Părinții nu au cum să apară în acel contract cu o pretenție la utilizarea ulterioară a posesiunii apartamentului de către tine.
După ce cumperi acel apartament, el este pe numele tău.
Din nou părinții nu mai au nimic de a face cu apartamentul.