| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu întrebare. Tatăl meu a decedat acum 10 ani, eu am aproape 20, și ma interesa sa știu dacă mai pot beneficia de acea pensie de urmaș, știam ca dacă îți continui studiile poți pana la 26 ani, țin sa menționez ca nu am primit niciodată acești banii.
Va mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui 2 detalii importante: daca la deces tatal tau indeplinea conditiile pentru a obtine o pensie si de ce n-ai solicitat pensie atunci.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
Intereseaza-te la Casa Judeteana de Pensii Publice din judetul tau si acolo iti vor spune daca poti sau nu beneficia de pensie de urmas.