| AntoniaAna1234 a întrebat:

Bună! Am și eu o curiozitate…Câte clase trebuie să ai ca să dai de permis în 2023? Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legislatia din Romania nu prevede un minim de clase pentru permisul de conducere... ideea e sa stii sa citesti si sa scrii

| Hyperion7 a răspuns:

Cică se zvonea că ai nevoie de minim 10 clase, fiindcă la un timp erau controverse pe aceasta tema, însă am observat că nu prea contează cate clase ai, atât timp cât știi să scrii și să citești.
Eu am cunoscut persoane și cu 8 clase care au luat permisul.
Mai mult de atât, cei de la Direcția Generală de permise și înmatriculări susțin același lucru, citez "Că urmare a informațiilor apărute în mediul online cu privire la introducerea învăţământului minim obligatoriu de 10 clase pentru obţinerea permisului de conducere, vă comunicăm faptul că, în prezent, la nivelul D.R.P.C.I.V. nu există niciun astfel de proiect de modificare a legislaţiei în vigoare."
Deci poți să dai fara nicio reținere, atât timp cât ai 18 ani!
Bafta!

| AdelinaDaria a răspuns:

Din câte știu trebuie sa ai 12 clase pentru a putea sa dai de permis.