| mada_4717 a întrebat:

daca pe contractul meu de muca sunt trecuta la program de 2 ore pe zi, 10 ore pe saptamana, sunt obligata sa intru in preaviz, sau pot sa-mi dau demisia la zi fara sa mai stau in preaviz?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Codul muncii prevede un preaviz de 15 zile, este valabil şi în situaţia ta.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca ai contract esti obligata sa anunti din timp firma respectiva sa aiba timp sa caute inlocuitor.

| andreeaw a răspuns:

Angajatorul tb sa fie de acord cu neefectuarea preavizului, indiferent de nr de ore trecut pe contract.