| anonim_4396 a întrebat:

eu am trecut in contractul de munca doar 2 ore lucrartoare pe zi, desi eu stau chiar si 10, iar salariul il am d 150 de ron.Sunt obligat sa intru in preaviz de demisie? sau pot sa-mi dau demisia la zi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elianna a raspuns gresit, corecte sunt raspunsurile date de Legiuitoarea si Ikram.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu preaviz de 15 zile conform Codului Muncii în vigoare.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Preavizul este in favoarea ta.Adica 15 zile patronul este obligat sa te plateasca in timp ce tu iti cauti de lucru in alta parte!
http://www.euroavocatura.ro/articole/36/Preavizul

| ikram a răspuns:

Da esti obligat sa dai preaviz, si preavizul nu e in favoarea ta, ci in favaorea angajatorului.
Uita-te in contactul tau de munca si vezi cate zile sunt stabilite pentru termenul de preaviz. Termenul de preaviz nu poate fi mai mare de 15 zile pentru functiile de executie si 30 zile pentru functiile de conducere.
Pe durata previzului, cotractul de munca se executa la fel ca si pana atunci, angajatorul fiind obligat sa te plateasca si tu sa muncesti. De asemeni anjatorul are obligatia de a te lasa un anumit timp pe zi (ore) sa iti cauti de lucru.

Sper ca te-am lamurit.

| nuku a răspuns:

Eu zic ca mai bine faci o sesizare la ITM poate sa fie si anonima si vin inspectorii de munca in control si lamuresc situatia.
asta se numeste munca la negru...