| jojododo a întrebat:

Buna,
Am si eu o intrebare legata de casa de marcat. As vrea sa stiu daca am nevoie sau nu de casa de marcat. Situatia este urmatoarea: sunt producator de rulouri exterioare si usi de garaj, vand atat la persoane fizice cat si la pers. juridice.Am citit ORDONANTA DE URGENTA nr. 28 din 25 martie 1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale si la Art. 2 lit O, cred ca m-as putea incadra, dar nu sunt 100% sigura si de aceea va cer parerea.: litera o)efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si întretinere de locuinte
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| alexgogo a răspuns:

Care este diferenta intre factura fiscala si chitanta si bonul de casa? Eu zic ca poti da facturi si chitante in detrimentul bonului de casa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te incadrezi la art. 2, lit. o) din OUG, acelea sunt lucrari si nu livrari de bunuri. Activitatea ta se incadreaza la art. 1, alin. 1 din OUG, astfel ca esti obligata sa folosesti casa de marcat. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bineînțeles că ai nevoie de casă de marcat.
Pa, pa.

| jojododo explică:

Am intrebat mai multe persoane in domeniu si mi s-a spus ca daca emit factura si chitanta nu am nevoie de casa de marcat.
va multumesc pentru raspunsuri!