| Vasile_Apetrei_1993 a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cei care cunosc mai bine in domeniul scolilor de soferi. Am 21 de ani, si doresc sa dau de categoria A. Se poate? am categoria B obtinuta de la varsta de 18 ani...si nu stiu acum... daca as putea sa obtin si A. Multumesc

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu conteaza cmc. am zis: kW sa fie sub 35 sau sa nu aiba peste 70 kW inainte de limitarea la 35. daca am un aprilia pegaso de 650 cmc si 29 kW se conduce cu A2

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier) varsta minima pentru a putea obtine permisul de categorie A este de 24 de ani sau de 20 ani daca ai categoria A2 de cel putin 2 ani, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"
Nu conteaza daca ai sau nu permis de alta categorie decat cea prevazuta.

| JohnnyBi a răspuns:

Mai asteapta...cam 3 ani. sau 2 ani daca dai de A2. diferenta nu e chiar mare. esti limitat la 35 kW, adica vreo 46 cai. poti lua motocicleta pe care o voiai tu pentru A si sa o limitezi electronic la 35 kW si o conduci lejer cu A2 cu o singura conditie. motocicleta inainte de limitare sa nu fi avut 2x 35kw, adica sa fi avut mai putin de 90 de cai inainte de limitare.

| Vasile_Apetrei_1993 explică (pentru JohnnyBi):

Dar cati cmc pot conduce cu A2, pentru ca am deja o motocicleta de 400cmc happy

| Vasile_Apetrei_1993 explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc frumos happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Vasile_Apetrei_1993):

Nu conteaza cmc. am zis: kW sa fie sub 35 sau sa nu aiba peste 70 kW inainte de limitarea la 35. daca am un aprilia pegaso de 650 cmc si 29 kW se conduce cu A2

| ombladon a răspuns:

Nu,nu se poate, trebuie sa astepti pana la 24 ani, sau sa ai 2 ani experienta de A2.