| alynutza a întrebat:

am si eu o intrebare:stie careva daca se poate schimba cartea de identitate la urgenta? sau daca pot sa o schimb inainte sa expire?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 97/2005, art. 18, alin. 3, se poate cere eliberarea unui nou act de identitate cu cel mult sase luni inainte de expirarea termenului de valabilitate a celui pe care il ai in prezent. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este sistemul la urgență dar trebuie schimbat înainte de expirarea lui!
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Poti schimba cartea de identitate mai devreme, daca o declari pierduta, furata sau deteriorata, si in acest caz platesti o taxa suplimentara.

| barcelonamessi a răspuns:

Poti sa schimbi cartea de identitate inainte de termen dar nu stiu daca au serviciul urgenta, cel mai bine este sa suni la circa de politie de care aparti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai pile ai putea sa reusesti sa iti schimbi cartea de identitate dar daca nu numai inainte sa expire, sau o declari pierduta