| anonim_4396 a întrebat:

Peste aproximativ 4 luni fac 18 ani și mă gândeam să-mi schimb cartea de identitate de pe acum, întrucât am auzit că se poate schimba înainte cu 180 zile de împlinirea vârstei de 18 ani. Dacă mă duc acum să îmi schimb cartea de identitate, va trebui să mă însoțească obligatoriu unul dintre părinți?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea CI se poate face cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii actualei CI, nu intotdeauna aceasta expira fix la 18 ani.
Daca nu esti proprietarul locuintei de domiciliu atunci trebuie sa fii insotit de un parinte proprietar, avand si dovada proprietatii asupra domiciliului, in original si o copie, acesta trebuie sa dea o declaratie ca te primeste in domiciliu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In orice caz trebuie sa te insoteasca unul din parinti daca nu cumva ai o proprietate pe numele tau

| Bizon95 a răspuns:

Conform legilor romanesti pentru CI ai nevoie de domiciliu, deci trebuie sa vina un parinte sa te ia in spatiu