| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o nelamurire:daca in urma unui proces, hotararea data este definitiva si iervocabila, se mai poate ataca in instanta? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate ataca, prin promovarea unei contestatii in anulare pentru un motiv din cele prevazute de art. 317 ori 318 Cod procedura civila ori a unei cereri de revizuire conform art. 322 Cod procedura civila. Trebuie sa aveti in vedere ca prevederile amintite sunt de stricta aplicare, nu pot fi invocate alte motive de contestatie in anulare sau revizuire, decat cele prevazute la artiolele amintite, in caz contrar se va respinge cererea ca inadmisibila.

5 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Se poate pana la C. E. succes!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu se mai poate doar la C E dar. greu si costisitor si mult timp

| ikram a răspuns:

Asa cum a spus si @ioandelasal, se mai poate ataca prin calea extraordinara de atac a contestatiei in anulare (art. 317 si 318 C.proc.civ), dar respectand exact conditiile din articolele mentionate.
Te sfatuiesc sa mergi si sa vorbesti cu un avocat, care va cerceta dosarul si va vedea exact daca se imi poate intrduce una din caile extraordinare de atac.

| myrazvy a răspuns:

Nu se mai poate ataca.

| cornculapte a răspuns:

Pana cand ajungi la Curtea Suprema se poate. Asta daca nu ai ajuns inca.